Jak zmienić kolor parkietu?
Drewniane podłogi są ponadczasowe i wyjątkowo trwałe. Dużą zaletą jest również to, że można je poddać zabiegom renowacji, które pozwalają całkowicie odmienić ich wygląd. Jeśli więc z czasem znudzi Ci się kolor parkietu lub zechcesz go odświeżyć, możesz zdecydować się na malowanie.
Jakimi metodami można pomalować parkiet?
Malowanie parkietu w celu zmiany koloru to zdecydowanie prostsze i tańsze rozwiązanie niż zmiana całej posadzki. Zdecydowanie najprostszą metodą jest lakierowanie podłogi barwionym lakierem. Obecnie dostępne są lakiery w różnych odcieniach i rodzajach, w tym m.in. lakier poliuretanowy, akrylowo-poliuretanowy i uretanowy. W ten sposób można skutecznie odmienić estetykę parkietu, osiągając oczekiwany efekt kolorystyczny. Trzeba jednak pamiętać, że położony na posadzkę lakier może nieco przytłumić usłojenie drewna.
Jeśli chcesz podkreślić naturalne cechy drewnianej posadzki, możesz zdecydować się na zabarwienie jej woskiem lub olejem. W przypadku tych rozwiązań wybór kolorów jest zdecydowanie mniejszy niż w przypadku lakierowania. Mamy tu do czynienia raczej z wybarwieniem drewna niż malowaniem. Jeśli jednak zależy ci na podkreśleniu naturalnego piękna drewnianej powierzchni, delikatnego przyciemnienia jej lub wybielenia, te produkty sprawdzą się idealnie. Ciemne odcienie, takie jak wiśnia, dąb czy orzech, wybierane są do podłóg dębowych. Jasne, czyli w odcieniach szarości lub srebra, przeznaczone są do gatunków drewna takich jak brzoza, jesion, klon.
Sposobem na zmianę zabarwienia podłogi jest zastosowanie oleju z dodatkiem pigmentów. Konieczne jest jednak późniejsze zabezpieczenie jej lakierem poliuretanowym. Ta metoda jest dość czasochłonna, jednak może zagwarantować Ci oczekiwane rezultaty, gdyż uzyskasz wybrany odcień drewna, a jednocześnie podkreślisz usłojenie drewna. Dodatkowo lakier nawierzchniowy zabezpieczyć posadzkę.
Kolejną metodą często stosowaną podczas renowacji parkietu jest bejcowanie. Zabieg ten polega na naniesieniu na powierzchnię bejcy, następnie lakieru podkładowego, a na koniec lakieru nawierzchniowego. Jednak efekt w dużej mierze zależy od dobrania odpowiedniej jakości bejcy przeznaczonej do podłóg.