Jak dbać o podłogę z drewna?
Drewniana podłoga to ozdoba każdego wnętrza — zarówno urządzonego w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Oprócz uniwersalnego, ponadczasowego naturalnego wyglądu wyróżnia się też wieloma zaletami użytkowymi. Jedną z nich jest trwałość, wytrzymałość i łatwość w utrzymaniu jej w dobrej kondycji przez bardzo długi czas. Aby jednak móc możliwie jak najdłużej cieszyć się funkcjonalnością i estetyką podłogi z drewna, trzeba o nią odpowiednio dbać. W tym wpisie podpowiemy, jakie zabiegi pielęgnacyjne są najważniejsze.
Czyszczenie i pielęgnacja podłogi drewnianej na co dzień
Przede wszystkim należy regularnie odkurzać podłogi drewniane. W ten sposób pozbywasz się nie tylko kurzu i pyłu, ale też różnorodnych piasku i drobnych kamyków, które mogą rysować powierzchnię. Dobrze jest odkurzać nawet codziennie, używając do tego końcówek z miękkim włosiem. Mycie na mokro nie powinno odbywać się zbyt często — maksymalnie 1-2 razy w tygodniu. Do mycia używaj miękkiej i solidnie wyciśniętej z wody szmatki lub odpowiedniej końcówki mopa. Przetarta podłoga powinna możliwie jak najszybciej wyschnąć. Do wody można dodać środek myjący przeznaczony do podłóg drewnianych.
Jeśli na podłogę rozleje się woda, sok, kawa, herbata itp., należy możliwie jak najszybciej wytrzeć płyn suchą ściereczką. Rozlany tłuszcz lub tłuste kawałki jedzenia również warto sprzątnąć od razu.
Oprócz tego staraj się zachować ostrożność podczas przesuwania krzeseł lub mebli, gdyż w ten sposób najczęściej dochodzi do nieestetycznych i trwałych zarysować. Najlepiej podkleić nóżki mebli specjalnymi filcowymi podkładkami. Wszelkie akcesoria lub przedmioty, w których może gromadzić się woda (np. pojemniki na jedzenie i picie dla zwierząt, doniczki), nie powinny być ustawiane bezpośrednio na drewnie — najlepiej stawiać je na matach lub podkładkach.
Jak pielęgnować i konserwować podłogę z drewna?
Oprócz systematycznego odkurzania i mycia podłogi warto też zadbać o odpowiednią pielęgnację i konserwację drewna. Proces ten odbywa się z zastosowaniem specjalnych preparatów do podłóg drewnianych. Najczęściej są to środki przeznaczone do powierzchni lakierowanych, pokrytych olejem UV lub olejem naturalnym. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ ma to znaczenie dla efektywności podjętych działań. W przypadku standardowego użytkowania zaleca się konserwację podłóg co 6-12 miesięcy, jeśli jednak jest ona mocno eksploatowana — nawet co 3 miesiące. Jeśli doszło do uszkodzeń mechanicznych na powierzchni, można wykonać doraźną konserwację punktową.
Renowacja podłóg drewnianych
Na początku naszego wpisu wspomnieliśmy o tym, że przy odrobinie zaangażowania w zabiegi pielęgnacyjne można utrzymać podłogę drewnianą w nienagannym stanie przez bardzo długi czas. Warto jednak wspomnieć o jeszcze jednej istotnej zalecie, a mianowicie możliwości renowacji podłóg drewnianych. Takiej możliwości nie dają nam popularne panele czy płytki, ponieważ gdy dojdzie do ich uszkodzenia, trzeba je po prostu wymienić na nowe. W przypadku drewna wystarczy wdrożyć odpowiednie działania renowacyjne, aby podłoga wyglądała jak nowa.
Nasza firma specjalizuje się w tego typu usługach. Podczas odnawiania podłóg wykorzystujemy zaawansowane rozwiązania technologiczne, nowoczesne urządzenia i wyłącznie atestowane środki, dlatego też renowacja przebiega szybko, możliwie bezinwazyjnie i całkowicie bezpiecznie dla użytkowników oraz pracowników. W ramach podejmowanych działań wykonujemy cyklinowanie bezpyłowe i lakierowanie UV. W przypadku większych ubytków i rys dokonujemy stosownych napraw.
Jesteśmy w stanie przywrócić piękny, naturalny wygląd nawet najbardziej zniszczonej podłodze drewnianej. Jeśli więc podłoga w Twoim domu, mieszkaniu czy biurze wymaga profesjonalnej interwencji, nie wahaj się skontaktować z nami. Zapraszamy.