Czym się kierować wybierając deski na podłogę?
Deski podłogowe to ponadczasowy materiał do wykańczania podłóg. Drewniane podłogi zapewniają wiele istotnych zalet użytkowych i estetycznych, co wpływa na ich popularność i ich wszechstronne zastosowanie. Są nie tylko uniwersalne i eleganckie, ale również trwałe, solidne i umożliwiające renowację, dzięki czemu mogą być z powodzeniem użytkowane latami. Aby jednak mieć pewność, że podłoga przez długi czas będzie spełniała swoje funkcje, należy wybrać odpowiednie deski. Na co zwracać szczególną uwagę, wybierając deski podłogowe? Kilka wskazówek w dalszej części naszego wpisu.
Wybór desek podłogowych — najważniejsze cechy
Podczas doboru desek na podłogę drewnianą warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jedną z podstawowych jest twardość drewna. Wyróżniamy trzy klasy twardości. Do tworzenia podłóg zalecane jest drewno II i III klasy. Klasa II oznacza jednak średnią twardość, która nie zawsze gwarantuje optymalne właściwości — nadaje się raczej do miejsc o niewielkim natężeniu ruchu. Znacznie lepiej sprawdzi się drewno twarde (klasa III). W naszej ofercie dostępne są deski z twardego drewna egzotycznego, które zachwyca nie tylko walorami estetycznymi, ale jest również niezwykle odporne na uszkodzenia.
Kolejna kwestia to dobór odpowiedniego rodzaju parkietu. Poszczególne rodzaje różnią się od siebie nie tylko grubością klepki i szerokością, ale również specyfiką montażu. Przykładowo, parkiet tradycyjny cechuje się klepką o grubości 15 - 22 mm, o szerokości min. 9 cm, a montowany jest z wykorzystaniem techniki łączenia desek „pióro-wpust”. Parkiet lamelowy składa się z elementów o grubości 10-14 mm, przy czym klepki są krótsze od tradycyjnych. To rozwiązanie polecane jest szczególnie w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest mozaika, którą powstaje z drobnych elementów drewnianych o grubości 10-14 mm. Są one nanoszone najczęściej na siatce. Poprzez połączenie różnych gatunków drewna można uzyskać niezwykle efektowne kompozycje. Zapewniamy też parkiet przemysłowy oraz parkiet warstwowy.
Oczywiście deski przeznaczone do wykończenia podłogi powinny być odpowiednio zabezpieczone. Do podstawowych metod zabezpieczeń zaliczamy lakier (zapewnia odporność na ścieranie i chroni przed zanieczyszczenia przez ok. 20 lat), olej (zaleca się wykonywać olejowanie co roku), olejowosk (połączenie dwóch wcześniej wymienionych metod). Szczególnego zabezpieczenia wymaga podłoga drewniana w kuchni i łazience. W tych pomieszczeniach, gdzie często dochodzi do kontaktu drewna z wodą i zanieczyszczeniami, konieczne jest solidne zabezpieczenie desek i wybór odpowiedniego gatunku drewna. Doskonale sprawdzi się przede wszystkim drewno egzotyczne.